آیه وحید خراسانی و بهجت و سیستانی
ساعت ٤:٢٢ ‎ق.ظ روز پنجشنبه ۱٢ دی ،۱۳۸٧  

سوالاتی رو در سایتی دیدم که یکی یکی جواب آنها را در اینجا میگذاریم

اولین مسئله

- 4 کتاب اصلی شیعه می‎گویند قمه‎زنی برای امام حسین (ع) جایز می‎باشد آیت الله خراسانی مرجع ما می‎گوید قمه و زنجیر زنی واجب است !!4 کتاب اصلی شیعه نامی از آنها برده نشده و من نمیدانم کدام کتابها را میگویند اگر شما میدانید بگید ولی در مورد مطلب دوم:

 

توضیحات آیت الله وحید خراسانی درباره سوءبرداشت‌ها و تحریفات سخنان ایشان

 "" .... من راجع به قمه زنی اصلا حرفی نزدم، در برخی مجامع فقهی، کلام من تحریف شده است، من این را نگفتم و تحریف شده است / برخی کارهای خلاف که به نام عزاداری انجام می گیرد بدعت است / حمایت از نظام اسلامی را لازم و واجب می دانم ..."""

وی در ادامه با تاکید بر این که تا کنون آن چه در این باره گفته ام راجع به قمه زنی نبوده است، خاطر نشان ساخت: راجع به قمه زنی من اصلا حرفی نزدم، مطالب من ناظر به قمه زدن نیست، در برخی مجامع فقهی، کلام من مطرح و تحریف شده است. هیچ کس هم دفاع نکرده است ،من این را نگفتم و تحریف شده است.

وی در بخش دیگری از سخنانش، حمایت از نظام را واجب خواند و ادامه داد: اگر این نظام اسلامی نباشد، معلوم نیست چه در می آید؟ بدتر از گذشته می شود. حمایت از این نظام را لازم و واجب می دانم

منبع:http://www.abna.ir/data.asp?id=105861&lang=1

سوال دوم مطرح شده:

با سلام می‎دانید که آیت الله وحید و بهجت مستحب می‎دانند ... و آقای سیستانی هم در روز عاشورا همین طور با آرزوی میانه‎روی در دین و پرهیز از تفریط و پیروی از مراجع تقلید .

- تمام چیزهایی که شما گفتید مخالف نظر مرجع عالی قدر شیعه حضرت آیت الله سیستانی است

خوب در مورد آیه وحید خراسانی که بالا به مقدار کافی  گفتیم

اما آقای بهجت سوال و جواب که با ایشان شده:

به استحضار مبارک می‌رساند، مدتی است یک لوح فشرده (سی دی) با عنوان «حقیقت مظلوم» در ارتباط با فتوای مرحوم اصفهانی به وجوب قمه‌زنی، تکثیر و توزیع گردیده و در آن با نقل قول و انتساب مطلبی به جنابعالی در راستای تقدس خون قمه‌زنان و وصیت حضرت‌عالی برای همراهی در کفن و قبر خود بهره‌برداری نموده و در این مطلب استناد به حضرت‌عالی نموده‌اند، مستدعی است در جهت تنویر افکار مقلدین حضرت‌عالی نسبت به صحت و سقم مطلب مزبور اعلام نظر نمایید. باتشکر، جمعی از مقلدین حضرت‌عالی، تهران، مسجد امام موسی‌بن جعفر(ع)

پاسخ:
باسمه تعالی
آن چه بنده نقل کرده‌ام، مخالفت مرحوم استاد آقا سید ابوالحسن اصفهانی (رحمت الله علیه) با عملیت قمه و آن که تا آخر هم مخالف ماندند و هیچ اجازه ندادند.

اما بنده چنین لباس خون آلودی ندارم و چنان وصیتی هم نکرده‌ام»

منبع:http://kheimehnews.com/vdci.uazct1azwbc2t.html

و آیه الله سیستانی:

 

آیة الله سیستانی

حضرت آیت الله العظمی سیستانی

باید از کارهایی که عزاداری را خدشه‌دار می‌کند اجتناب شود.

                                                        "مسائل جدید از دیدگاه علما و مراجع تقلید، سید محسن محمودی، جلد 3، ص34"

[روشن است که قمه‎زنی در حال حاضر تبعات منفی فراوانی از جمله وهن دین را در پی دارد. این فتوا وجه دیگری نیز دارد: اگر قمه زدن ضرر معتدٌ به و یا تبعات منفی داشته باشد جایز نیست.]

 منبع:http://www.tebyan.net/Religion_Thoughts/Articles/TheInfallibles/ImamHossein/2008/2/18/61166.html